Popis miny a jiné miny
> Hlavní stránka
> Popis miny a jiné miny

Určení : K ničení živé síly protivníka.

Charakteristika : Tlaková, skleněná.

TTD :
celková hmotnost 450 ÷ 550 g
hmotnost trhaviny (tritol, melinit)232 g
průměr víka 150 mm
výška 80 mm
aktivační tlak 10 kg
rozsah pracovní teploty -30 / +40 0 C
rozněcovač Hebelzünder 44, Glaszünder SF-18, Druckzünder SF-5,6, Hebelzünder SM-4, Topfminezünder SF-1

MINY Glas. Mi.43 byly expedovány na frontu v hrubě stlučeném dřevěném truhlíku, proložené slámou. V truhlíku se nalézalo 10 pouzder, 10 víček a 10 membrán. Rozněcovače byly dodávány ve zvláštním truhlíku.

Konstrukce a činnost :

Mina se skládá z kónického skleněného pouzdra, s nálitky na dně pro fixaci trhaviny, skleněného víko, skleněného prolamovacího kotouče, kovové membrány pro fixaci rozněcovače, tlakový rozněcovač. Jako trhavina bývá použita standardní 232 g tritolová (melinitová) náložka Sprengkörper 28, nebo byla od výrobce dodávána lepenková krabička stejných rozměrů pro laboraci sypkou trhavinou a tetrylovou počinkou.
Stlačením skleněného víka dochází k prolomení jeho lemu a vyvinutí tlaku na vložený rozněcovač. U mechanického rozněcovače H. Z. 44 je vytlačena pojistná závlačka a úderník je vražen do rozbušky. U chemického rozněcovače SF 5, 6, 18 dojde k rozdrcení ampulek s dvěma chemikáliemi, které se smísí a jejich reakce vyvine teplo, které iniciuje zážehovou rozbušku. Použitím rozněcovače Glaszünder SF-18, se v mině již nenachází žádná kovová součástka, protože kovová membrána byla zároveň nahrazena skleněnou.

Mina může být adjustována těmito rozněcovači
 Kovový pákový rozněcovač Hebelzünder 44;
 Skleněný chemický rozněcovač Glaszünder SF-18 - CHEMISCH ZÜNDER BUCK (CZB)
 Rozněcovač Druckzünder SF-5, 6,
 Pákový rozněcovač Hebelzünder SM-4
 Skleněný rozněcovač TO.Mi.Z. - Topfminezünder SF-1

Způsob uložení : Ručně, zapuštěně s tenkým nakrytím. Způsob aktivace : Našlápnutím

Poznámka:

Mina spadá do kategorie BEHELFSMINEN. Byla vyvinuta koncem roku 1943. a na východní frontě se objevila v dubnu 1944.
Glasmine 43 byla vyráběna v podnicích sklářského průmyslu v Dolním Sasku. V letech 1944-45 bylo vyrobeno více než 11 miliónů kusů (z toho 1 125 000 v roce 1945). V okamžiku skončení 2. sv. války se nacházelo ve skladech ještě 9,7 miliónů kusů. Jedním z důvodů této skutečnosti byla i nepříliš velká ochota německých ženistů pracovat s těmito minami. Ta pramenila z nadměrné křehkosti skleněného těla a poměrně složité a riskantní adjustace všemi používanými typy rozněcovačů.
Byla vyráběna i varianta GLASMINE 43 (W) (Glas.Mi.43(W)), která se odlišuje tím, že tělo miny je připevněno k čtvercové kamenné dlaždici, a víko hermeticky utěsněné. Tato verze byla určena k zaminování říčních brodů a mořského pobřeží.
V poválečném období výrobce uskladněné miny prodával po drobných úpravách jako polévkové a salátové mísy.
V letech 1946 ÷ 47 dokonce z těchto důvodů obnovil výrobu.



























 

 

TOPlist