Winterhilfe-Zimní pomoc
WHW - WINTERHILFSWERK - Dílo zimní pomoci - Zimní pomocná činnost
KWHW - KRIEGSWINTERHILFSWERKS - Válečná zimní pomocná činnost
WINTERHILFE - Zimní pomoc
Poprvé byla WHW organizována v zimě 1931/1932 v době hospodářské krize, kdy se na činnosti WHW podílely různé soukromé spolky, Německý červený kříž apod. NSDAP (Národně socialistická německá dělnická strana) v té době pořádala obdobnou pomoc s názvem Winterhilfsmaßnahmen. Po převzetí moci NSDAP se WHW 13. září 1933 stala veřejně prospěšnou nadací, řízenou ministrem propagandy, organizačně pak fungující v rámci Nationalsozialistische Volkswohlfahrt (NSV — Národně socialistický spolek pro sociální péči národa), jenž měl v Německu řešit otázku sociální péče a byl přímo navázán na organizaci NSDAP. Dne 22. srpna 1941 se spolek NSV stal jedinou organizací ve Třetí říši, která měla na starosti sociální péči.
Celá organizace byla zřízena za účelem materiální pomoci chudým obyvatelům a v její působnosti byl i Protektorát Čechy a Morava. Mezi její pracovní náplň patřilo pořádání sbírek peněz, šatstva a dalších věcí — často v těsné součinnosti s mládežnickými organizacemi NSDAP, kdy dvojice mládežníků obcházely domy a byty, aby od jejich obyvatelů získala potřebné věci. Pokud lidé přispěli do kasičky WHW, dostávali odznáčky nebo přívěsky Winterhilfe, které byly z levného kovu, ze skla, porcelánu, plastu či hlíny. Na WHW bylo možno přispět i koupí pohlednic WHW, známek WHW, atd. Z počátku dostávali dárci WHW různé odznaky. Později Winterhilfe vycházely z dějin Německa a vyráběly se v různých sériích, takže je lidé mohli sbírat a doplňovat si tak vzdělání a národní hrdost. Tyto Winterhilfe se vyráběly v obrovském množství a většinou se jednalo o ruční práci při dobarvování, přidělávání špendlíků, atd. Mnoho lidí tedy mělo práci na výrobě Winterhilfe, které většinou dělali doma a tím si přivydělávali na živobití.
WHW prosazovali myšlenku: jedno teplé jídlo denně pro chudé, známý Aintopf. V době, kdy se německá armáda v Rusku dostala do velké zimy, Winterhilfe také vybírala peníze, za které se nakupovalo teplé oblečení pro vojáky na zimní frontě, nebo přímo vybírali zimní oblečení, které pak posílali na frontu.
Moderní obdobu WHW můžete vidět i v současné době, kdy jsme neustále obtěžováni žebrajícími studenty na ulicích a supermarketech, kteří nám také nabízejí za naše peníze bezcenné přívěsky či květiny. Na tuto žebrotu jsou většinou povinně vysíláni školou.
Pokud máte nějakou Winterhilfe, rád jí od Vás odkoupím pro doplnění mé sbírky.